
Maatschappelijke zorg 4
Wat leer je op de opleiding Maatschappelijke zorg 4?
Je gaat werken met cliënten die jouw begeleiding, zorg en aansturing nodig hebben in het leven. Je biedt vraaggerichte ondersteuning en zorg op het gebied van persoonlijke verzorging, wonen, huishouden en dagbesteding. Je maakt kennis met de zorg voor mensen met een beperking, psychische problemen of andere specifieke problemen. Je leert een zorgplan opstellen, maar ook medicijnen geven en helpen in het huishouden.
Na de opleiding
Voor welke doelgroep je ook kiest, de zorg staat te springen om jou. Doorleren op hbo-niveau - Sociaal pedagogische hulpverlening bijvoorbeeld - of je Associated Degree Social work halen, kan ook.
Download hier de presentatie die onze voorlichters normaal gesproken laten zien tijdens de Open Dag.
Stel een vraag over de opleiding
Voor al je inhoudelijke vragen over deze opleiding kun je contact opnemen met de voorlichter(s) hieronder. Heb je andere vragen (bijvoorbeeld over het aanmelden of ROC Nijmegen), neem dan contact met ons op via 024 890 45 00.
Eveline Dinghs
e e.dinghs@roc-nijmegen.nl ma-vrij: 10.00-14.00

Muriel van den Berg
e muriel.vandenberg@roc-nijmegen.nl t 06 3984 38 27 ma-vrij: 10.00-14.00

-
Niveau 4 - Middenkader
Lees meer over de niveaus -
Leerweg BOL
-
Opleiding duurt 3,5 jaar
-
Richting
-
Lesgeld € 1202,- per jaar
Lees meer over de bijkomende kosten -
Start begin schooljaar 2021
-
Crebocode 23181
-
Campusbaan 6
Nijmegen
Bij het aanmelden voor deze opleiding zal de opleidingsnaam Maatschappelijke Zorg staan.
Open dagen
We weten op dit moment nog niet wanneer onze volgende Open Dag zal zijn.
Voorlichting: video’s en presentaties
Meer over de opleiding
De opleiding bestaat uit een basisdeel, profieldeel en keuzedelen.
Het basisdeel bestaat uit beroepsspecifieke kennis en vaardigheden die voor alle beroepen binnen de Maatschappelijke zorg van belang zijn. Daarnaast worden algemene vakken gegeven:
Algemene vakken
- Nederlands
- Engels
- Rekenen
- Loopbaan
- Burgerschap
- Drama en beeldende vorming
Een profiel kiezen
Na het eerste jaar maak je een keuze uit onderstaande uitstroomprofielen en ga je de diepte in. Je gaat aan de slag met basiskennis en vaardigheden die bij jouw profiel passen. Een baan in de zorg op niveau 4 vraagt veel van je. Daarom besteden we ook veel aandacht aan je persoonlijke ontwikkeling.
- Wil je werken met mensen die psychische of psychiatrische ziektebeelden of stoornissen hebben? Kies dan voor de opleiding Agogisch medewerker GGZ. Goed om te weten: Voor dit profiel is het aantal stageplaatsen zeer beperkt. Studenten dienen te solliciteren bij de betreffende instellingen
- Wil je werken met mensen die een beperking hebben? Dan is de opleiding Persoonlijk begeleider gehandicaptenzorg iets voor jou
- Of kies je voor mensen met verschillende problemen en die specifieke zorg nodig hebben? Ga dan voor de opleiding Persoonlijk begeleider specifieke doelgroepen.
Je leert in alle gevallen:
- alles over medicijnen en hoe je deze toedient
- hoe je samen een gezonde maaltijd kookt
- EHBO
- kennis van ziektebeelden
- kennis van gedragsstoornissen
- methodiek van begeleiding
- zorgplannen opstellen en uitvoeren
- gesprekken voeren
Vaardigheden die je gaat trainen:
- initiatief nemen
- inleven in de cliënt
- denken in oplossingen
- omgaan met kritiek
- netwerken opbouwen
- overzicht kunnen houden
- Je moet tegen een stootje kunnen. Daarom krijg je ook het vak Fysieke weerbaarheid.
In het tweede jaar start je met keuzedelen waarmee je je nog verder kunt verdiepen.
Werken als Maatschappelijke zorg 4
Je hebt een verantwoordelijke en vaak coördinerende functie in de zorg. Je bent het aanspreekpunt voor je cliënten, maar ook voor hun familie, mantelzorgers en andere zorgverleners.
Je doet er alles aan om jouw cliënt zo zelfstandig mogelijk te laten wonen en leven. Als het nodig is, ondersteun je bij persoonlijke verzorging, het huishouden en de dagbesteding.
Jouw carrière in de zorg wordt een succes als je:
- je inleeft in een ander
- niet afwacht maar direct handelt als dat nodig is
- echt contact maakt met een ander
- snel schakelt bij onverwachte situaties
- makkelijk communiceert met cliënten, hun familieleden en collega's
Past het beroep Maatschappelijke zorg 4 bij mij?
-
- Vmbo: diploma kaderberoepsgericht, gemengde of theoretische leerweg
- Havo/vwo: overgangsbewijs leerjaar 3 naar leerjaar 4
- Mbo: diploma niveau 2 of 3
- Een ander bij ministeriële regeling aangewezen diploma of bewijsstuk
Extra toelatingseisen
- Bij verschillende zorginstellingen is het voor je stage verplicht een Verklaring Omtrent Gedrag (VOG) te laten zien. Deze vraag je aan bij de gemeente. Zonder deze verklaring kun je niet met de opleiding starten
- Inenting tegen Hepatitis B is verplicht voor alle BOL-studenten van de opleiding Maatschappelijke Zorg. We vinden het belangrijk dat je beschermd bent tegen deze ziekte
Voordat je start, houden we een intakegesprek. Samen kijken we of deze opleiding goed bij je past. We willen graag dat je de juiste keuze maakt.
Lees meer over onze toelatingseisen.
-
In ieder leerjaar loop je wekelijks twee of meer dagen stage. De opleiding zorgt voor een stageplaats bij de verschillende doelgroepen waarvoor je wordt opgeleid.
Tijdens je stages zul je op wisselende tijden werken. Vroege en late diensten en soms ook in het weekend. Even wennen misschien, maar het hoort bij werken in de zorg.
-
Het lesgeld is € 1202,- per jaar.
Bijkomende kosten
De kosten voor het eerste leerjaar van deze opleiding:
- Boeken €85,-
- Licenties (per jaar) €40,-
De kosten voor het tweede leerjaar:
- Boeken €155,-
- Licensies €20,-
De kosten voor het derde leerjaar:
- Boeken €100,-
Deze kosten zijn gebaseerd op de kosten van schooljaar 2020-2021 en kunnen voor het schooljaar 2021-2022 iets afwijken.Om de opleiding goed te kunnen volgen heb je een laptop nodig. Veel van ons onderwijs bieden we digitaal aan. -
BOL betekent beroepsopleidende leerweg. Bij een BOL-opleiding ga je de hele week naar school en loop je af en toe stage.
-
Op het mbo mag je zelf een aantal vakken kiezen: Keuzedelen heet dat. Het aantal vakken waaruit je kunt kiezen, verschilt per jaar en per opleiding. Je hoort op school welke Keuzedelen je kunt gaan doen.
Lees meer over Keuzedelen in het mbo.
-
We vinden jouw persoonlijke ontwikkeling erg belangrijk. Daarom krijgt iedere student bij ons een goede begeleiding. En krijg je extra ondersteuning als het nodig is. We bieden hulp voor van alles; van begeleiding bij beroepskeuze tot financiële problemen. Vraag dus gerust om hulp.
-
In elk geval vóór 1 mei.
- Zit je nu op school? Vul ook je DDD (digitale doorstroomdossier) in
- Zit je nu niet op school? Dan voeren we eerst een intakegesprek
Lees alles over aanmelden bij ROC Nijmegen.
-
Ben je VO-leerling?
Vul dan naast je aanmelding vóór 1 april je digitale doorstroomdossier (DDD) in. Op basis van de aanmelding en het DDD plaatsen we je. Lees er meer over op Aanmelden en toelaten.
Ben je géén VO-leerling?
Na je aanmelding voeren we altijd eerst een intakegesprek. Neem je papieren dossier mee naar deze ontmoeting. Nadat je je hebt aangemeld, krijg je een e-mail en brief waarin precies staat wat je dan nog moet doen. Wil je meer weten over de toelatingsprocedure? Kijk dan bij Intakegesprek.
Ga je BBL doen?
Dan houden we altijd een intakegesprek.
-
Veel van onze opdrachten, informatie en leermiddelen zijn digitaal. Daarom heb je een geschikt apparaat zoals een laptop nodig. Je mag helemaal zelf bepalen welk apparaat je gebruikt, maar deze moet wel voldoen aan een aantal richtlijnen. Deze richtlijnen kunnen verschillen per opleiding.
Wil je weten aan welke richtlijnen je laptop moet voldoen? Kijk dan op de pagina Leren met je eigen laptop. Hierop staan algemene richtlijnen en, wanneer relevant, ook de aanvullende eisen per opleiding.
Studie in cijfers
Maatschappelijke zorg 4
Deze cijfers komen uit de objectieve gegevens van de Stichting Samenwerking Beroepsonderwijs Bedrijfsleven (SBB).
Meeloopdagen
We weten nog niet wanneer je weer mee kunt lopen.
Wil jij weten wanneer er weer nieuwe momenten voor meelopen zijn?
Open dagen
We weten op dit moment nog niet wanneer onze volgende Open Dag zal zijn.
Aanmelden voor de opleiding Maatschappelijke zorg 4!
Bij het aanmelden voor deze opleiding zal de opleidingsnaam Maatschappelijke Zorg staan.
Misschien ook interessant:
-
Maatschappelijke Zorg - 3
WelzijnMaatschappelijke zorg -
-